Results 1 to 3 of 3

Thread: 47 Squadron Commanding Officer December 1941

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Northumberland
    Posts
    355
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default 47 Squadron Commanding Officer December 1941

    Hi All,

    Could anyone tell me who was the C/O of 47 Squadron, RAF Asmara, early December 1941.

    Many thanks in advance,

    Russ

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,480
    Thanks
    0
    Thanked 38 Times in 36 Posts

    Default

    Hello Russ,

    No.47 Sqn

    S/L E B Grace - Nov 1941 - Sept 1942.

    Grace took over from 41349 S/L D M Illsley DFC., who was killed on 14-11-1941 (BLME1/97). Illsley (CAN/RAF), had only held the position for a short time before his death.

    Col.
    Last edited by COL BRUGGY; 5th February 2011 at 15:59.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Northumberland
    Posts
    355
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default

    Thanks Col,

    I appreciate you getting back to me.

    Russ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •