Results 1 to 6 of 6

Thread: Mcintosh Duncan

  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    719
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default Mcintosh Duncan

    i am seking any service history of Duncan Mcintosh OBE,AFC,MID , Prior to Joining 229 Sqd Malta Circa 1942/43.

    I have he later went to 41 OTU then 1 Sqd , he was also a Test Pilot with Miles Aviation .

    Sgt 1373252 Comm 10/2/43 ,144297 , and a Founder Member of Logan Air

    TIA Phill Jones

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,470
    Thanks
    0
    Thanked 36 Times in 35 Posts

    Default

    Hello,

    Correct Officer's service number -144397, not 144297.

    MiD - F/L - King's Birthday Honour List - LG: 14-6-1945. p.2998.

    http://www.london-gazette.co.uk/issues/37119/supplements/2998

    Col.
    Last edited by COL BRUGGY; 7th July 2013 at 15:17.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Orleans, Ontario, Canada
    Posts
    1,345
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 3 Posts

    Default

    Service number is indeed 144397. AFC awarded 1 January 1954 (London Gazette, issue 40053, page 34) which identifies him as being RAF Auxiliary. Transferred to Reserve, 20 June 1955 and relinquishes commission 1 February 1956.

    I have not been able to associate him with an OBE, at least while in RAF service. Might it have been awarded to him as a civilian ?

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,470
    Thanks
    0
    Thanked 36 Times in 35 Posts

    Default

    Hello,

    Bit of trivia:

    On 12 May (1956), a former adjutant, S/L Mike Hobson AFC, arrived to take over as CO from S/L Roy Schofield. Later, Group Captain Mike Hobson CBE, AFC, recalled his return to Turnhouse as OC 603*:

    "The Squadron personnel had changed very little, though Flight Lieutenant Bill Moncur had taken over as Flight Commander from Flight Lieutenant Duncan McIntosh who was running his own airline, Loganair, serving the Western Isles. Duncan's younger brother, Dave, was still on the Squadron, as were most of the pilots who had been members when l had left just two years previously."

    *Commanding Officer of No.603 Squadron: 9 May 1956 to 10 March 1957.

    See:
    'The Greatest Squadron of Them All':The Definitive History of 603 (City of Edinburgh) Squadron, RAAuxAF. Volume II - 1941 to Date.
    Ross,David,Blanche,Bruce & William Simpson.
    London:Grub Street,2003.
    pp.326 & 394-5.

    Col.
    Last edited by COL BRUGGY; 8th July 2013 at 00:09.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    719
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default

    Col , thank you for this Interesting Info Most Helpful

    Bw Phill Jones

  6. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    719
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default

    Thanks Hugh , it would seem he was Invested as a Officer of the British Empire (OBE), on 12/6/76 For Services to the Community in the Highlands and Islands Of Scotland Scottish Air Ambulance Service .

    Rgs Phill Jones

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •