Results 1 to 6 of 6

Thread: S/Ldr W. I. Clements RCAF

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Limerick, Ireland.
    Posts
    461
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default S/Ldr W. I. Clements RCAF

    Hallo,

    Could anyone please help me with the first names and service number of this Canadian pilot ? He arrived in Liverpool around April 1, 1939 and was posted to 53 Squadron the following day. He was posted out on January 1, 1940 to 52 Wing in France.

    Regards,

    Martin Gleeson.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Northamptonshire
    Posts
    1,116
    Thanks
    0
    Thanked 2 Times in 2 Posts

    Default

    Try William Isaac. Number CanC138, awarded an OBE as a Gp Capt on1/1/46 at RCAF base Gander.

    I assume that the OBE was for his service in the rank of W/C as a CBE would be more appropriate to a substantive G/C.

    Colin Cummings

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    4,747
    Thanks
    1
    Thanked 72 Times in 65 Posts

    Default

    William Isaac CLEMENTS

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Limerick, Ireland.
    Posts
    461
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default

    Colin and Paul,

    Many thanks for the information on Clements.

    Martin.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Orleans, Ontario, Canada
    Posts
    1,347
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 3 Posts

    Default

    CLEMENTS, G/C William Isaac (C138) - Officer, Order of the British Empire - Gander - Award effective 1 January 1946 as per Canada Gazette of that date and AFRO 82/45 dated 25 January 1946. See Canadian Who’s Who, 1968. Born in Fredericton, 2 August 1909. Home in North Devon, New Brunswick although education given as at Fredericton; RMC Cadet, 1927-1931; joined RCAF at Camp Borden, 23 June 1930 to 31 August 1930 for first year of pilot training. Attached to camp Borden as Provisional Pilot Officer, 4 June to 31 August 1931 for second year of pilot training. Awarded wings, 6 October 1931. Granted Permanent Commission in RCAF, 1 January 1933. Posted from Camp Borden to Station Ottawa, 31 December 1933. To No.5 (Flying Boat) Squadron, 8 November 1934. Posted back to Trenton, 31 March 1937. Promoted Flight Lieutenant, 1 April 1937. Posted from Trenton to Ottawa, 28 July 1937. Promoted Squadron Leader, 1 April 1939. Attached to RAF, 24 March 1939; he became the first member of the RCAF to fly a wartime sortie (Blenheim reconnaissance with No.53 Squadron over France, September 1939). Subsequently served with RCAF Headquarters in London and Ottawa. Promoted Wing Commander, 1 March 1941. Promoted Group Captain, 1 November 1943. With British Mission to Southwest Pacific and India, 1943-1944; to command No.2 SFTS, Uplands, 11 December 1944; commanded Station Gander, 1945. Confirmed as Group Captain in postwar RCAF, 1 October 1946. At AFHQ (Ottawa), 1945-1947 in Personnel Division; Attended National War College, Washington, 1947-1948. On Directing Staff, Royal Military College, 1948-1950. Award presented 9 January 1948. Promoted Air Commodore, 1 August 1951. Awarded Queen's Coronation Medal while at AFHQ, 21 October 1953 (Air Commodore). Chief of Staff, No.1 Air Division, Europe, 1954-1957. Served as AOC of Maritime Air Command, 1958-1963. Joined CAE in 1963 (flight simulator manufacturers). Died in Metz, France, 3 February 1988 as per Airforce Magazine of July-August-September 1988. For personal recollections of flying RCMP Preventative Patrols, 1932-1936, see Spring 1979 issue of Journal of the Canadian Aviation Historical Society.

    This officer is a Regular Officer of long service. At the outbreak of war he was serving on exchange with the Royal Air Force and proceeded to France with the first squadron. Since his return from overseas he has held several important posts including that of Canadian representative on an allied committee that visited all fighting fronts. Latterly he has been in command of a station in Newfoundland. Throughout all his service he has displayed such keenness, understanding and ability that he has earned for himself a very high reputation. His outstanding contribution during this war is worthy of high praise.

    CLEMENTS, G/C William Isaac, OBE (138) - Croix de Guerre with Gold Star (France) - awarded as per Canada Gazette dated 20 September 1947 and AFRO 485/47 dated 12 September 1947. Pilot.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Limerick, Ireland.
    Posts
    461
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default

    Hugh,

    Many thanks for that very comprehensive biography of S/Ldr. W.I. Clements. It is always interesting to learn what airmen went on to do in the years after our particular period of study.

    Regards,

    Martin.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •