This man joined the RAF as an airman u/t pilot in July 1934 and was granted a Short Service Commission in November 1935. In September 1940, he became OC 72 Sqn, and was subsequently an ops room controller at RAF Catterick and Acklington. He held the latter position as a Wg Cdr until 2 Jan 1944, but I have little information on his subsequent postings and hope others may be able to help, please.

  • Postings sought, Jan 1944-early 1945
  • HQ 13 Grp, Newcastle, ca early 1945
  • Stn Cdr, RAF Ranchi, India, ca late 1945
  • UK Mission to Aust & NZ, ca 1946
  • Postings sought, 1948-1956
  • Staff, HQ SHAPE, Paris, ca Nov 56 (retired 27 Dec 58, retaining Gp Capt)
  • Believed emigrated to Australia, date unknown
  • Date and place of death unknown

Any assistance on the above would be appreciated, thank you.

Regards
Steve