Having entered the RAFVR as an airman u/t pilot in April 1937, Havercroft was commissioned in November 1941.

  • He served with the Performance Testing Sqn, AAEE, Boscombe Down, between Jan and Aug 1945, and as a Test Plt with the British Air Commission at Wright Field, Dayton, Ohio, Sep-Dec 45, but can anyone identify the exact dates, please?
  • He then served as a Flying Instructor with the Empire Test Pilots School, Cranfield & Farnborough, from Jan 1946 to sometime in 1949, but I am seeking the exact dates
  • He was OC, Admin Wing, Khormaksar, Aden, from 1949 to 1951, but I am seeking the exact dates
  • He was OC, Handling Sqn, Manby, 1951 to Sep 1952, but I am seeking the exact dates
  • He was OC B Flt, Telecommunications Flying Unit, Defford, Sep 1952 to Sep 1955, but I am seeking the exact dates

Any assistance with the above dates would be appreciated, thanks

Steve