Results 1 to 5 of 5

Thread: Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6,057
    Thanks
    61
    Thanked 255 Times in 238 Posts

    Default Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

    This airman was born in NZ and joined RAF in 1930 on SSC during the War he transferred back to NZ joining RNZAF


    NZ 1989 Squadron Leader Maurice Robert Desmond TREWBY;
    A.F.C., on relinqlishing his commission in the Reserve of Air Force
    Officers (United Kingdom), is granted a temporary commission in the
    rank of Squadron Leader, with seniority as from 12th July, 1943. ·
    Dated 1st December, 1943


    He was promoted Wing Commander 7th May, 1945 - But I cannot find when he left RNZAF after that any idea?

    he died in Nov 1995 in the UK


    Birth 9 Dec 1911 Dunedin, Dunedin, Otago, New Zealand
    Death Nov 1995 Exmouth, Devon, England


    Thanks Paul

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    New Zealand
    Posts
    2,029
    Thanks
    1
    Thanked 7 Times in 6 Posts

    Default Re: Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

    From Colin Hanson’s By Such Deeds – Honours and awards in the Royal New Zealand Air Force, 1923 – 1999:

    TREWBY, Wing Commander Maurice Robert Desmond, AFC. NZ1989; Born Otahuhu, 9 Dec 1911; RAF 27 Jun 1930 to 14 Sep 1935 & Sep 1939 to 31 Nov 1943, 29103; RNZAF 1 Dec 1943 to 7 May 1945; Pilot.
    Citation Air Force Cross (31 Mar 1942): [26 EFTS RAF] This officer entered the RAF in June, 1930. Following nearly two years service in night bomber squadrons in this country, he was posted to Iraq, where he continued duties in a bomber transport squadron for a further two years. On his return to this country he became a flying instructor and was so employed until recently, when he became attached to his parent unit as chief flying instructor. He has proved himself to be most conscientious, reliable and exceedingly efficient. He has at all times, set a high standard both in his own work and in that of the pupils under his instruction. Wg Cdr Trewby joined the RAF in 1930 and served in England on 7 Sqn (Virginia) and then 503 Sqn (Hyderabad). During 1933-1935 he served with 70 Sqn (Victoria) at Hinaidi, Iraq. He transferred to the RAF Reserve in Sep 1935, and until mobilised on the outbreak of war served as a flying instructor with Imperial Airways and with Phillips & Powis Aircraft Ltd training pilots for the RAF. Following his services to the Directorate of Organisation and Staff duties in Air Department, Wellington, he returned to England.

    Errol

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6,057
    Thanks
    61
    Thanked 255 Times in 238 Posts

    Default Re: Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

    Errol

    Many thanks

    So I take it the fact I can't find when he left RNZAF is that his date of promotion to Wing Commander is the same day he left the service ? May 7th 1945 - >then he worked
    Directorate of Organisation and Staff duties in Air Department, Wellington ?


    Thanks again
    Paul

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    New Zealand
    Posts
    2,029
    Thanks
    1
    Thanked 7 Times in 6 Posts

    Default Re: Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

    Paul,
    Yes, he was promoted from Sqn Ldr to Wg Cdr and posted to the Reserve all on 7 May 45. Technically speaking he had not left the RNZAF at this point, as he was still on the Reserve, but I don't know the date of his retirement or if he might have subsequently relinquished his commission instead. Anyway, he did not return to the Active List after 7 May 45.
    Errol

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6,057
    Thanks
    61
    Thanked 255 Times in 238 Posts

    Default Re: Wing Commander Maurice Robert Desmond TREWBY RNZAF NZ 1989

    Thanks Errol for clarity Paul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •