Results 1 to 3 of 3

Thread: Air Commodore Geoffrey Newland Roberts, C.B.E., A.F.C RNZAF Service Dates

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6,238
    Thanks
    139
    Thanked 298 Times in 277 Posts

    Default Air Commodore Geoffrey Newland Roberts, C.B.E., A.F.C RNZAF Service Dates

    Air Commodore Geoffrey Newland Roberts, C.B.E., A.F.C RNZAF Retired list 28 August 1962

    https://teara.govt.nz/en/biographies...offrey-newland

    He was ex RAF and originally Territorial Force in 1921 as Airman


    He re-joined after RAF Service in 'Feb 1937' but can anyone provide the exact join date of his service as F/O in Territorial Air Force?

    He is said to be the 'Father of Air NZ'

    And he is still on the RAFO AFL July 1945 (as F/O 22nd August 1930) !

    Thanks Paul

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    New Zealand
    Posts
    2,034
    Thanks
    1
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Default Re: Air Commodore Geoffrey Newland Roberts, C.B.E., A.F.C RNZAF Service Dates

    Paul,
    He may have been in the Territorials in 1921 - but not as an airman (in fact there was no 'air force' here at that time).
    The following from From Colin Hanson’s By Such Deeds – Honours and awards in the Royal New Zealand Air Force, 1923 – 1999 may be of assistance :

    ROBERTS, Air Commodore Geoffrey Newland, CBE, AFC, LofM(US). NZ1087 & 132158; Born Inglewood, 8 Dec 1906; RAF Feb 22 Feb 1929 to 21 Feb 1934; NZAF/TAF 15 Feb 1937 to 3 Sep 1939; RNZAF 4 Sep 1939 to 6 Jan 1946, Res. to 27 Aug 1962; Pilot.
    Later Sir Geoffrey Roberts, Kt Bach, CBE, AFC, LofM(US). Kt Bach NY1973 For services to civil aviation as Chairman of Air New Zealand.
    Citation Air Force Cross (1 Jul 1941): Squadron Leader Roberts returned to New Zealand from the Royal Air Force in 1936. He became a member of the Territorial Air Force and attended all refresher courses until the formation of the Territorial Squadrons. Before the war he was the senior Flight Commander of the Christchurch G.R. Squadron, devoting a considerable amount of his time to the training and general raising of the efficiency of this Squadron. At the outbreak of war, he was appointed Officer Commanding the Christchurch G.R. Squadron, and was directly instrumental in bringing it to a high pitch of efficiency. On the amalgamation of Territorial G.R. Squadrons he was appointed to command No 1 New Zealand G.R. Squadron at Whenuapai. It is due solely to his untiring efforts that the Squadron has attained the high state of efficiency at present enjoyed. Squadron Leader Roberts has taken part in many operational flights entailing considerable flying some distance out to sea in Baffins and Vincents. He has at all times set a high example of devotion to duty to aircrews and ground personnel of his Squadron. His experience in the Royal Air Force has proved of the greatest value and he has carried out all his duties in an unassuming and most capable manner.
    United States Commendation: (Apr 1944) “The Commander South Pacific Area and Force takes pleasure in commending Group Captain Geoffrey N Roberts, Royal New Zealand Air Force for services set out in the following Citation: For outstanding performance of duty while serving as Assistant Operations Officer and later as Operations Officer on the staff of Commander Aircraft, Solomon Islands from April 20 to June 14, 1944. During this period, Group Captain Roberts displayed exceptional ability in the planning, co-ordination and execution of the many offensive operations carried out by the command to which he was attached. Through his thorough knowledge of the capabilities of Allied aircraft and the exploitable weakness of the Japanese, he contributed materially to the destruction of supply dumps and the successful interruption of enemy barge traffic in the Solomon Islands and the Bismarck Archipelago areas. His initiative and professional skill were in keeping with the highest traditions of the military service.”
    Legion of Merit (US) (Degree of Legionnaire) (22 Mar 1945): To Group Captain Geoffrey Newland Roberts, Royal New Zealand Air Force, in recognition of outstanding services to the Government of the United States. From July 18, 1942 to October 24, 1942 Group Captain Roberts served as Senior Air Officer, Allied Forces in the Fiji Islands, under an American Commander of all Allied Forces in that area, and from March 15, 1944 to June 14, 1944 as assistant operations officer and later as operations officer under successive American Commanders of Aircraft, Solomon Islands. By his valuable tactical suggestions, superb execution of his varied duties, and by his zeal and devotion to duty Group Captain Roberts contributed in a large measure to the successful operations against the enemy during the periods mentioned above.
    Citation Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (22 Mar 1946): By his exceptional leadership, enterprise and power of command, Air Commodore Roberts, in a variety of posts in the forward area, made a major contribution to the defeat of the Japanese in the Solomons-Bismarcks area. Following earlier distinguished services, both in New Zealand and overseas, he was posted as Operations Officer to the Commander (Air) Northern Solomons in March 1944, and in September that year assumed command of the newly-formed ZEAIRTAF. He showed exceptional ability in planning and executing attacks against the enemy, and by his wide knowledge and shrewd application, devised strikes that inflicted heavy punishment. Air Commodore Roberts has, in his latest post, continued to display that great devotion to duty that has marked his career, and has gained added distinction by his service against the Japanese.
    During 1931 Flt Lt Roberts served on the North-West Frontier with the RAF and in 1933 was involved in the ‘Red Shirt’ troubles. Air Cdre Roberts, when COMZEAIRTAF in the SWPA, was the senior NZ officer present on HMS GLORY off Rabaul when on 6 Sep 1945 General Imamura, commander of the Japanese South-East Army, surrendered 140,000 troops to Lt Gen Sturdee, commanding the 1st Australian Army. Two days later, at Torokina, he represented NZ when General Savige received the formal surrender of Lt Gen Masetane Kanda. CO Christchurch Territorial Sqn/Christchurch GR Sqn RNZAF (Baffin) Sep 1938-Mar 1940. CO New Zealand GR Sqn/1 Sqn RNZAF (Baffin/Vincent/Vildebeest/Hudson) Mar 1940-Aug 1941. Died Wellsford, 27 Aug 1995.

    Errol

  3. The Following User Says Thank You to Errol Martyn For This Useful Post:

    paulmcmillan (1st December 2021)

  4. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6,238
    Thanks
    139
    Thanked 298 Times in 277 Posts

    Default Re: Air Commodore Geoffrey Newland Roberts, C.B.E., A.F.C RNZAF Service Dates

    Errol That is just what I wanted many thanks again Paul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •