FISHER, Albert, Flight Sergeant (327793) – No.20 (Army Cooperation) Squadron – Mention in Despatches – awarded as per London Gazette dated 8 May 1936.

‘For distinguished services rendered in the field in connection with the Mohmand Operations, North West Frontier of India, during the period 15th/16th August to 15th/16th October, 1935.


FISHER, Albert, Wing Commander (43210) – Officer, Order of the British Empire – awarded as per London Gazette 1 January 1945. Biographical notes from Spink auction catalogue of 22 April 1990.

Wing Commander Albert Fisher, O.B.E.(1901-1971), born Islington, London; enlisted as Boy Apprentice, Royal Air Force, 25.2.1919; re-mustered Aircraftman 2nd Class/Wireless Operator Mechanic, 23.6.1920; served with 31 Squadron (F2bs), Risalpur, India, December 1920-August 1922 and October 1922 – December 1925; during this time, the squadron undertook night sorties as part of ‘Pink’s War’; Corporal 1.4.1923; after postings to 25 (Fighter) Squadron, Hawkinge and No. 2 F.T.S., he returned to India as a Flight Sergeant with 205 (Flying Boat) Squadron, April 1933 and transferred later the same month to 20 Squadron (Wapitis), Peshawar; he flew with the squadron during the Mohmand operations, 1935, including 28/29.9.1935 (M.I.D.) when the squadron working in its Army Cooperation capacity was engaged in the Battle of Hill 4080; Captain G. Meynell, Corps of Guides, was awarded a posthumous Victoria Cross for this action; Fisher returned to the UK, March 1937, and was posted to 78 Squadron (Whitleys), Dishforth, the following month; Warrant Officer 5.9.1937; with the outbreak of the Second World War, he was granted an Emergency Commission as Flying Officer, Technical Branch, 15.2.1940; his war time postings as an instructor included: No. 11 O.T.U.; No. 7 Signals School; No. 82 O.T.U.; No. 86 O.T.U.; No. 22 Heavy Glider Conversion Unit, 15 Base and No. 8305 Air Disarmament Wing (O.B.E.; M.I.D. London Gazette 1.1.1941 and 8.6.1944); advanced Squadron Leader 1.10.1945; post war appointments included: to Air H.Q., British Air Forces of Occupation; H.Q. Transport Command; H.Q. 46 Group and was ‘Chief Signals Officer of the British Element of the Berlin Airlift; (newspaper article included in lot refers); H.Q. Fighter Command; after serving at the Air Ministry Fisher retired Wing Commander, 1.7.1953.