Results 1 to 3 of 3

Thread: F/Lt Howard Francis Truscott

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Huddersfield UK
    Posts
    433
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default F/Lt Howard Francis Truscott

    Seeking any informayion on this man.
    I believe he joined the RAF pior to WW2 circa 1937.
    He later served with 127 Squadron in late 44 as a F/Lt flying Spitfires.
    Has anyone ever come accross this man?
    Any information much appreciated.

    Regards
    Andy

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bewdley, UK
    Posts
    2,703
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default

    Hi Andy

    41223, Truscott, Howard Francis first appears as an acting P/O in 17 Sept 1938.

    Regards
    Ross

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    428
    Thanks
    0
    Thanked 2 Times in 2 Posts

    Default

    Andy, From the LG and the London Times:
    Air Ministry,
    4th October, 1938.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned are granted short service commissions as Acting Pilot Officers on probation on the dates stated:
    17th Sept. 1938.
    Howard Francis TRUSCOTT.

    Air Ministry, Aug 15
    ROYAL AIR FORCE
    GENERAL DUTIES BRANCH
    The follg. Acting Pilot Officers on probation are confirmed in their appointments and graded as Pilot Officers on the dates shown: -
    H.F. Truscott (July 25)
    London Times dated 16 Aug 39

    Air Ministry,
    17th September, 1940.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned Pilot Officers are promoted to the rank of Flying Officer:
    3rd Sept. 1940.
    Howard Francis TRUSCOTT (41223).

    Air Ministry,
    21st October, 1941.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Flg. Offs. to be Flt. Lts. (war subs.) :
    3rd Sept. 1941.
    H. F. TRUSCOTT (41223).

    Air Ministry, 27th February, 1945.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Transfer to reserve (and called up for Air Force service):
    Flt. Lts.:
    H. F. TRUSCOTT (41223). 25th July 1944.

    Air Ministry, 8th March, 1946.
    ROYAL AIR FORCE.
    RESERVE OF AIR FORCE OFFICERS.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Promotion.
    Flt. Lt. to Sqn. Ldr. (temp.):
    1st Jan. 1946.
    H. F. TRUSCOTT (41223).

    Air Ministry, 14th December. 1948.
    ROYAL AIR FORCE.
    RESERVE OF AIR FORCE OFFICERS
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Commission resigned.
    Flight Lieutenant (war subs.) H. F. TRUSCOTT (41223) retaining the rank of Squadron Leader. 4th Nov. 1948.

    Regards, Terry

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •