Results 1 to 3 of 3

Thread: P/O J. D. Ackerman (N.Z.404113)

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Vancouver Island, British Columbia, Canada
    Posts
    891
    Thanks
    1
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default P/O J. D. Ackerman (N.Z.404113)

    Looking to confirm 1. that the above served with 206 Squadron and 2. his first name.
    Regards:
    Robert

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    New Zealand
    Posts
    1,925
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default

    Robert,

    Colin Hanson's 'By Such Deeds - Honours and awards in the Royal New Zealand Air Force 1923-1999' answers your questions:

    ACKERMAN, Flight Lieutenant John Darral, MBE, mid.
    NZ404113; Born Masterton, 6 Jul 1921; RNZAF 27 Oct 1940 to 17 Apr 1947; Navigator.
    Later Wg Cdr J D Ackerman OBE, mid, (cvsa), RAF 18 Apr 1947 to 1 Oct 1974, 58785.
    Citation Mention in Despatches (NY1945): In recognition of distinguished service and devotion to duty.
    Citation Member of the Most Excellent Order of the British Empire (14 Jun 1945): [1 APC Coastal Command, RAF] This officer has been required to carry out various trials in the air both by day and night to test out targets required to exercise crews in the use of special equipment. These trials have resulted in the evolving and construction of a target which has proved of the utmost benefit in training aircrews in the use of specialised equipment. In addition, Flight Lieutenant Ackerman has found time to develop and perfect an attachment for the Mk. III Low Level Bombing Sight which, after successful trials, received the commendation of higher authority. Flight Lieutenant Ackerman has done much to raise the standard of armament knowledge and both in the air and on the ground his assistance has been of the greatest benefit to air crews.
    As the navigator of a Fortress aircraft of 206 Sqn RAF, based at Benbecula, Outer Hebrides, Flt Lt Ackerman assisted in the sinking of two German U-boats during the period Jan-Mar 1943. He flew a total of 71 sorties with 206 Sqn. Post-war RAF service was as a Weapons Specialist, specialising on aiming devices, with Bomber Command and then A&AEE, Boscombe Down, flight testing aiming devices for Valiant, Vulcan and Victor aircraft and later models of the Canberra. He was then associated with the introduction of the THOR missile system before taking over the Navigation Trials Division at Boscombe Down in 1961. His final years in the RAF were on staff appointments in Cyprus, England and Germany.
    [/B]

    He also appears in Bill Chorley's HCU Volume, on page 198 under 25 Apr 42 regarding the loss of 1444 Flt Hudson AE549 on take off, in which incident he was one of the crew injured.

    Errol

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Vancouver Island, British Columbia, Canada
    Posts
    891
    Thanks
    1
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default

    Thank you, Errol, for a fascinating response. Quite the career!
    Kind regards:
    Robert

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •