Results 1 to 5 of 5

Thread: 53 Squadron commanding officer 1944

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Northumberland
    Posts
    354
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default 53 Squadron commanding officer 1944

    Could anyone tell me who the c/o of 53 Squadron was in June 1944.

    Many thanks,

    Russ

  2. #2
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Hornsea, East Yorkshire, UK
    Posts
    3,796
    Thanks
    1
    Thanked 23 Times in 22 Posts

    Default

    Russ

    Wg Cdr H R A Edwards AFC - Feb-Nov 1943

    Malcolm

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Aubers, France
    Posts
    2,381
    Thanks
    0
    Thanked 3 Times in 3 Posts

    Default

    Hello

    If the question is for June 1944, W/C R.T.F. GATES A.F.C., took over from W/C EDWARDS on 30th November 1943. He was replaced by W/C N.B. LITTLEJOHN, O.B.E., on 21st August 1944.
    source : "United in Effort" by Jock Manson, Air-Britain.

    Joss

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Northumberland
    Posts
    354
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default

    Thanks Joss, Malcolm,

    The question was for June 1944 and Gates makes sense.

    Thanks again,

    Russ

  5. #5
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Hornsea, East Yorkshire, UK
    Posts
    3,796
    Thanks
    1
    Thanked 23 Times in 22 Posts

    Default

    Sorry Russ

    I looked up the wrong year

    Malcolm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •