Results 1 to 4 of 4

Thread: FO G.A. Brown - 66 Squadron - 14 May 40

  1. #1

    Default FO G.A. Brown - 66 Squadron - 14 May 40

    Does anyone have any background/biographical information for this pilot?

    He took part in the first Spitfire v. Bf 109 dogfight of the war over Rotterdam and, after claiming a Ju 87 destroyed, was forced to land in Belgium after being damaged by Bf 109s.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Cornwall
    Posts
    1,764

    Default

    Hi David,
    The report for Brown, gives the date as 13th May.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    South West of France
    Posts
    730

    Default

    Hi,
    George A. Brown later served with No.71 (Eagle) Sqn as Flight commander subsequently being posted to No.133 (Eagle) Sqn as CO.

    Phil

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    395

    Default

    From the LG and LT:
    Air Ministry,
    20th July, 1937.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned are granted short service commissions as Acting Pilot Officers on probation with effect from and with seniority of 5th July 1937:
    George Alfred BROWN.

    Posted 5FTS, Sealand wef 17 Jul 37
    LT dated 10 Aug 37

    A/PO to 66 (F) Sqn Duxford wef 7 Feb 38
    LT dated 7 Mar 38

    Air Ministry,
    24th May, 1938.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned Acting Pilot Officers on probation are confirmed in their appointments and graded as Pilot Officers on the dates stated:
    10th May 1938.
    George Alfred BROWN.

    Air Ministry,
    12th December, 1939.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned Pilot Officers are promoted to the rank of Flying Officer on the dates stated:
    10th Dec. 1939.
    George Alfred BROWN (39851).

    Air Ministry,
    28th February, 1941.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned Flying Officers are promoted to the war substantive rank of Flight Lieutenant:
    10th Dec. 1940.
    George Alfred BROWN (39851).

    Air Ministry,
    26th December, 1941.
    The KING has been graciously pleased to approve the following awards:
    Distinguished Flying Cross.
    Acting Squadron Leader George Alfred BROWN
    The above awards are for gallantry and devotion to duty in the execution of air operations

    D.F.C. FOR EAGLE SQUADRON PILOT
    The King has approved the following awards in recognition of gallantry and devotion to duty in the execution of air operations:-
    DISTINGUISHED FLYING CROSS
    ACTG. SQ. LDR. G.A. Brown, 71 (Eagle) Sq.
    Sq. Ldr. Brown has been actively engaged in Fighter Command since the beginning of hostilities and has shown the highest devotion to duty over a long period. Within the past six months he has partaken in nine sorties over occupied France as close escort to bombers, and has proved himself an able leader and an inspiration to his subordinates. He has destroyed one enemy aircraft. In addition he has taken part in the training of all three Eagle Squadrons and has assisted in bringing them to a high state of operational efficiency.
    LT dated 24 Dec 41

    Air Ministry,
    27th March, 1942.
    RESERVE OF AIR FORCE OFFICERS.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    1st Mar. 1942:
    Flt. Lts. to be Sqn. Ldrs. (temp.).
    G. A. BROWN, D.F.C. (39851)

    Air Ministry, 1st October, 1943.
    RESERVE OF AIR FORCE OFFICERS.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermtd. are granted the rank of Sqn. Ldr. (war subs.):
    Sqn. Ldrs. (tempy.):
    G. A. BROWN, D.F.C. (39851). 1st Aug. 1943.

    Air Ministry, 11th April, 1944.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Transfer to reserve.
    The undermtd. (and called up for Air Force service).
    Flt. Lts.:
    10th May 1941.
    *G. A. BROWN (39851).
    * Since promoted.

    Air Ministry, 11th June, 1946.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Appointment to commission.
    As Sqn. Ldrs. (extended service) (four years on the active list)! :
    23rd Jan. 1946.
    George Alfred BROWN, D.F.C. (39851).

    Air Ministry, 25th February, 1947.
    ROYAL AIR FORCE.
    In accordance with A.M.O. A. 146/47 the undermentioned officers are granted the seniorities in their substantive ranks as stated:
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Squadron Leaders:
    1 Jan. 1945.
    G. A. BROWN, D.F.C. (39851).

    Air Ministry, 22nd July, 1947
    ROYAL AIR FORCE
    GENERAL DUTIES BRANCH
    Promotion (substantive)
    The undermentioned promotions in substantive ranks are made
    Squadron Leader to Wing Commander
    1st July 1947 (seniority 1st Oct 1946)
    G A BROWN, DFC (39851)

    Air Ministry, 9th November, 1948.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Appointment to commission.
    As Wing Commanders (permanent):
    George Alfred BROWN; D.F.C. (39851). 15th July 1948.

    Air Ministry, 30th June, 1953.
    ROYAL AIR FORCE.
    The undermentioned half-yearly promotions are made:
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Wing Commander to Group Captain:
    1st July 1953.
    G. A. BROWN, D.F.C. (39851).

    AIR MINISTRY
    28th August 1962.
    ROYAL AIR FORCE
    GENERAL DUTIES BRANCH
    Retirement
    Group Captain G. A. BROWN, D.F.C. 10th Aug. 1962.

    AIR MINISTRY
    29th January 1963.
    ROYAL AIR FORCE RESERVE OF OFFICERS
    Commission relinquished (Class J)
    Wing Commander George Alfred BROWN. D.F.C. (39851). 3rd Dec. 1962.

    AIR FORCE DEPARTMENT
    1st April 1969.
    ROYAL AIR FORCE
    RESERVE OF OFFICERS
    CLASS "J"
    Grant of Higher Rank
    Wing Commander G. A. BROWN, D.F.C. (39851) is granted the rank of Group Captain. 18th Nov. 1968.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •