Results 1 to 3 of 3

Thread: Wing Commander Henry A. (Harry) Jenkins DFC

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    N Yorks
    Posts
    81
    Thanks
    1
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Default Wing Commander Henry A. (Harry) Jenkins DFC

    Wing Commander Henry A. (Harry) Jenkins DFC xxxx - 2009

    Does anyone have any info on this gentleman who died recently, particularly his DFC?

    PZULBA - Out of Africa (Retired)

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    572
    Thanks
    0
    Thanked 14 Times in 14 Posts

    Default

    From the LG:
    Air Ministry,
    6th August, 1940.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned are granted permanent commissions as Pilot Officers on probation:
    21st July 1940. .
    Henry Archibald JENKINS (44195).

    Air Ministry,
    15th August, 1941.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    The undermentioned Pilot Officers on probation are confirmed in their appointments and promoted to the war substantive rank of Flying Officer.
    21st July 1941.
    Henry Archibald JENKINS (44195)

    Air Ministry, 28th August, 1942.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Flg. Offs. to be Flt. Lts. (war subs.):
    21st July 1942.
    H. A. JENKINS (44195).

    Air Ministry, 5th April, 1946.
    The KING has been graciously pleased to approve the following awards:
    Distinguished Flying Cross.
    Acting Squadron Leader.
    Henry Archibald JENKINS (44195), R.A.F., 215 Sqn.
    The above awards are in recognition of gallantry and devotion to duty in execution of air operations.

    Air Ministry, 21st May, 1946.
    ROYAL AIR FORCE.
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Promotion.
    The undermtd. to Flt. Lt.:
    21st Jan. 1944.
    H. A. JENKINS, D.F.C. (44195).

    Air Ministry, 5th August, 1947.
    ROYAL AIR FORCE.
    The undermentioned promotions in substantive ranks are made:
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Flight Lieutenant to Squadron Leader:
    1st Aug. 1947.
    H. A. JENKINS, D.F.C. (44195).

    Air Ministry, 1st January, 1952.
    ROYAL AIR FORCE.
    The undermentioned half-yearly promotions are made:
    GENERAL DUTIES BRANCH.
    Squadron Leader to Wing Commander:
    1st Jan. 1952.
    H. A. JENKINS, D.F.C. (44195).

    MINISTRY OF DEFENCE
    1st February 1966
    ROYAL AIR FORCE
    GENERAL DUTIES BRANCH
    Retirement
    Wing Commander H. A. JENKINS, D.F.C. (44195) (at own request). 1st Jan. 1966.
    Regards, Terry

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Orleans, Ontario, Canada
    Posts
    3,304
    Thanks
    0
    Thanked 46 Times in 40 Posts

    Default Jenkins DFC

    JENKINS, Henry Archibald, A/S/L (44195, Royal Air Force) - No.215 Squadron - Distinguished Flying Cross - awarded as per London Gazette dated 5 April 1946. Born in Miami, Florida, 1920; attended college in Edinburgh. Enlisted October 1939; commissioned July 1940. Citation from Air Ministry Bulletin.

    "This officer commenced his operational flying in Europe. There he completed many sorties including air evacuation of casualties from Normandy and the mission to Arnhem. Since then he has operated in the South East Asia Command in Burma, acting as Flight Commander on a number of sorties. While the squadron was stationed in the Imphal Plain during May/June 1945 the monsoon made flying extremely difficult and hazardous. The same conditions prevailed on the Arakan Coast in July/August 1945, including very poor visibility; nevertheless, Squadron Leader Jenkins always completed his mission with success. Throughout he has shown fine qualities of leadership with determination and great devotion to duty."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •